Budowa domu – czas start!

Budowa domu to zadanie niełatwe, wymagające załatwienia wielu formalności oraz zwracania bacznej uwagi na różne elementy, które mogą wpłynąć na koszty inwestycji oraz na ostateczną jakość jej wykonania. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę zanim postanowimy wybrać fundamenty i wznieść ściany przyszłego domu.

 

  1. Działka budowlana – każdy dom musi stać na jakimś gruncie, żeby można było na nim budować powinna być to nasza własność, musi także znajdować się w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Działki, które zostały zaklasyfikowane jako budowlane najczęściej w tym planie się znajdują. Jednak jeśli postanowimy wznieść nasz budynek w szczerym polu to najpierw musimy postarać się o wpis do planu zagospodarowania przestrzennego. Decydując się na takie rozwiązanie dobrze jest sprawdzić, czy istnieje możliwość przyłączenia mediów. I zastanowić się ile będzie kosztowała budowa przyłączy kanalizacyjnych, wodociągowych, podłączenie pod trakcję elektryczną i inne tego typu kwestie.
  2. Uzbrojenie działki – o działce uzbrojonej mówi się wtedy, gdy w jej pobliżu przebiegają trakcje elektryczne, wodociągowe, gazowe, a dobrze jeśli jest też kanalizacja i linia telekomunikacyjna. Jeśli chcemy budować dom, to po zapewnieniu wpisu do planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli działka wcześniej nie była uznana za budowlaną) w drugim kroku warto zatroszczyć się o jej uzbrojenie. Do podprowadzenia prądu, gazu, czy wody konieczne są przyłącza. Aby mogło ono powstać i dobrze spełniało swoje funkcje ważny staje się projekt przyłącza wodociągowego, gazowego czy elektrycznego. Dobrze sporządzony plan w znaczącym stopniu ułatwia prowadzenie dalszych prac.
  3. Projekt architektoniczny i plan zagospodarowania terenu – rzeczą, o której myślimy w pierwszej kolejności, choć jak widać powinna być ona dopiero rozważana w trzecim kroku jest projekt domu. Powinien być zgodny z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Zabierając się za budowę dobrze jest też mieć plan zagospodarowania całej działki. Jeśli już od początku wiemy, gdzie będzie dom, ogród, altana, garaż czy przydomowy grill możemy odpowiednio zaplanować prace i pozostawić elementy krajobrazu, które zechcemy zagospodarować np. drzewa czy wzniesienia, które zechcemy przeobrazić w skalniaki, albo niecki z których zrobimy oczko wodne.

 

Jak widać budowa domu wymaga dobrych zdolności organizacyjnych i skutecznego planowania. Tylko wówczas prace związane z budową domu będą przebiegać sprawnie i bez zbędnych opóźnień.