Co to jest system rekuperacji?

Rekuperacja zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce. Posiada bardzo wiele zalet, które sprawiają, że dom jednorodzinny staje się zdrowy i energooszczędny. To wszystko zapewniają rekuperatory (Kraków, Katowice i Rzeszów są liderami w sprzedaży). Niestety w internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych i sprzecznych ze sobą informacji o rekuperatorach. Co to jest system rekuperacji? Jakie ma zalety?

Elementy systemu rekuperacji

Na system rekuperacji składa się rekuperator oraz układ kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze. Pełna nazwa rekuperacji to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, ponieważ ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego równoważą się. Kierunek przepływu powietrza zachodzi w jedną stronę: z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza) oraz w drugą stronę: z zewnątrz do pomieszczeń (nawiew powietrza świeżego).

W wymienniku rekuperatora spotykają się zatem dwa strumienie powietrza- tego wyciąganego z pomieszczeń i tego nawiewanego do pomieszczeń. Oba strumienie jednak nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają, oddając sobie przy tym energię, co generuje oszczędności. Z kolei za ruch powietrza w rekuperatorze odpowiedzialne są dwa wentylatory, które są umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła.

Zalety, dla których warto postawić na rekuperację

Rekuperacja gwarantuje przede wszystkim oszczędności na ogrzewaniu. Zużywa się na niej nawet pięćdziesiąt procent mniej energii, więc rachunki przychodzą dużo niższe. To właśnie we względu na oszczędność pieniędzy coraz więcej ludzi decyduje się na rekuperatory. Kraków, Katowice i Rzeszów, a także Żywiec, Gliwice i Zakopane – to właśnie w tych miejscach rekuperatory cieszą się największą popularnością.

Dzieje się tak nie tylko ze względu na oszczędność pieniędzy. Rekuperatory posiadają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Zapewniają one ciągłą i nieprzerwaną wymianę powietrza. Filtrują powietrze dostające się do budynku ze wszelkich zanieczyszczeń, także ze smogu oraz usuwają z budynku zużyte powietrze, które jest pełne dwutlenku węgla, bakterii, wirusów i roztoczy. Dzięki temu w środku domu jest tylko świeże powietrze o odpowiedniej temperaturze i niskim poziomie dwutlenku węgla.

Przy systemie rekuperacji doznania bywają niesamowite. Na przykład, jeśli dom stoi blisko lasu, w środku będzie nim pachniało. Jeśli na zewnątrz jest burza, w domu będzie czuć zapach deszczu. Przy rekuperacji organizm człowieka jest też dużo lepiej dotleniony, nawet w zimie, gdy okna są szczelnie zamknięte, a na zewnątrz nie spędza się dużo czasu. Warto więc zainwestować w system rekuperacji.