Czym charakteryzują się pręty ciągnione?

W naszej szerokiej ofercie dostępne są najwyższej jakości pręty ciągnione, które są wykonane z różnych gatunków stali. Charakteryzują się one zróżnicowanymi średnicami, a także rodzajami przekrojów. Przyjrzyjmy się właściwościom prętów ciągnionych, a także ich najważniejszym zaletom.

Wybierając drut ciągniony na Dumat.pl można wybierać takie rozwiązania jak: pręty ciągnione okrągłe, spiralnie walcowane, żebrowane, a także o przekroju płaskim. Jakość wszystkich dostępnych u nas produktów wykazuje pełną zgodność z wymagającymi normami DIN. Nasi klienci mają także możliwość złożenia zamówienia indywidualnego na druty ciągnione. Zapraszamy do lektury.

Pręty ciągnione – jakie jest ich zastosowanie?

Pręty ciągnione są produktem, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Ta jest uzyskiwana na drodze obróbki plastycznej na zimno. Dzięki temu pręty ciągnione mają zastosowanie przede wszystkim w branży elementów złącznych, czyli np. śruby, sworznie lub kotwy. Powszechnie jest też  zastosowanie drutów ciągnionych w przemyśle wyrobu mebli oraz motoryzacyjnym. Pręty ciągnione można też stosować do produkcji narzędzi oraz maszyn wykorzystywanych w rolnictwie i budownictwie, jak również do zbrojenia betonu oraz do budowy systemów ogrodzeniowych.

Jak powstają pręty ciągnione?

Pręty ciągnione, jak to wskazuje nazwa, powstają przez wydłużenie materiału podstawowego, kosztem zmniejszenia jego średnicy. Do tego procesu tworzenia prętów ciągnionych stosuje się profesjonalne maszyny hutnicze, które umożliwiają utwardzanie powierzchniowe. Proces technologiczny, który nazywa się ciągnieniem, polega na przeciągnięciu materiału wyjściowego, a tym są zazwyczaj pręty walcowane, przez otwór ciągła – jego średnica jest mniejsza niż średnica tego materiału. Technologia ciągnienia daje możliwość uzyskania prętów o wysokiej dokładności wymiaru na całej długości.

Ważnym atutem jest to, że dzięki takiej obróbce drut ciągniony jest zawsze idealnie prosty. Najczęściej ciągnienie prętów przeprowadza się na zimno. To zaś sprawia, że wzrasta wytrzymałość takich produktów, a przy tym spadają ich właściwości plastyczne. Jest też jednak wiele zalet wynikających z obróbki prętów ciągnionych na gorąco. Wśród nich należy wymienić np. zwiększoną elastyczność materiału, a także usunięcie naprężeń wewnętrznych oraz ujednorodnienie struktury.

Jakie mają zalety pręty ciągnione na zimno?

Najważniejszymi zaletami prętów ciągnionych na zimno są:

 • zwiększenie wytrzymałości takiego materiału;
 • błyszcząca, gładka struktura takich prętów;
 • spadek właściwości plastycznych;
 • zachowanie idealnie prostej struktury;
 • wysoka dokładność średnicy pręta na całej jego długości.

Jakie mają zalety pręty ciągnione na gorąco?

Do najważniejszych zalet prętów ciągnionych na gorąco zalicza się:

 • gładka oraz błyszcząca struktura;
 • zwiększona plastyczność tego materiału;
 • zachowanie doskonale prostej struktury;
 • ujednorodnienie struktury materiału;
 • usunięcie naprężeń wewnętrznych;
 • wysoka dokładność wymiaru na całej długości pręta.