Czym są i kiedy stosuje się gniazda bezpiecznikowe?

Najprościej rzecz ujmując, gniazda bezpiecznikowe stanowią główną składową każdego z bezpieczników, jaki może znaleźć się przy naszej instalacji elektrycznej. Aby odpowiednio zabezpieczyć instalację, trzeba wiedzieć jaki rodzaj gniazd w danym momencie stosować, aby nie narazić się na nieplanowaną awarię. Bezpieczniki są bardzo ważnymi elementami całej instalacji. Przede wszystkim stosuje się je po to, aby ochronić budynek, w którym znajduje się dana instalacja przed konsekwencjami jej ewentualnego uszkodzenia.

Jednakże, gniazda bezpiecznikowe w praktyce można też znaleźć w wielu innych miejscach- na przykład wewnątrz różnego rodzaju maszyn oraz urządzeń. Znajdują się one w różnych układach zarówno elektrycznych jak i elektronicznych, ale też muszą posiadać bardzo konkretne parametry oraz właściwości. Muszą też spełniać ściśle określone, dość restrykcyjne normy, aby mogły zostać dopuszczone do użytku. Co jeszcze warto wiedzieć o tych elementach?

 

Jaki jest najważniejszy element gniazda bezpiecznikowego?

 

Najistotniejszą funkcję w tym produkcie pełni wkładka topikowa, która znajduje się wewnątrz gniazda. Jej zadaniem jest załączanie obwodu elektrycznego w momencie, kiedy miałoby się pojawić zwarcie lub też ewentualne uszkodzenie instalacji elektrycznej. Jej nazwa wcale nie jest przypadkowa, gdyż faktycznie- ulega ona stopieniu w sytuacji, kiedy pojawi się zbyt wysokie natężenie prądu. Jej topienie się automatycznie przerywa przepływ prądu w całym obwodzie. Jak więc widać, wszystkie elementy instalacji powinny być zaprojektowane tak, aby zapewniać nam maksymalne bezpieczeństwo. Bezpieczniki przede wszystkim mają za zadanie zadziałać wtedy, kiedy pojawia się ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej, co w praktyce mogłoby oznaczać nawet uszkodzenie całego budynku, w którym taka instalacja się znajduje.

 

Jakie rodzaje gniazd bezpiecznikowych możemy wyróżnić?

 

Dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów, ale najprościej chyba zacząć od wskazania tego typu, który zdecydowanie najczęściej stosuje się w instalacjach domowych. Nazywane są one aparatowymi i są przystosowane do napięcia standardowego 250V. Mają natężenie, którego wartość to 6,3A i 10A. Drugim rodzajem gniazd bezpiecznikowych są te, które stosuje się w samochodach. Kolejnym rodzajem są gniazda teletechniczne, które najczęściej stosowane są chociażby przy złączach telekomunikacyjnych, które również można często spotkać w naszych domach. Gniazda muszą być odpowiednio zaprojektowane i wykonane tak, aby sprostały odpowiednim normom. To zapewnia bezpieczeństwo ich stosowania w praktyce. Na pewno warto jeszcze wspomnieć o ostatnim typie gniazd bezpiecznikowych, a więc o gniazdach specjalnych. Ich napięcie znamionowe wynosi 30V, a więc jest naprawdę bardzo niskie. Podlegają one innym normom i są użytkowane w zakładach o bardzo konkretnym profilu działalności. Za pewne z tego względu nie są one nigdy dostępne od ręki, ale można je kupić poprzez złożenie zamówienia u producenta.

https://www.elhl.pl/gniazda-laczniki-wtyczki-gniazda-sieciowe-c-326_393.html