Czym są ściemniacze i kiedy się je stosuje?

Być może dla wielu osób ściemniacze są nadal produktami nowymi i nie do końca znanymi. Tymczasem, mogą stanowić naprawdę bardzo praktyczne rozwiązanie, które można zastosować do oświetlenia we własnym domu czy też mieszkaniu. Sprawiają one, że komfort życia może być znacznie wyższy.

Sam ściemniacz stanowi doskonały przykład transformatora- jest on wykorzystywany po to, aby w pewien sposób regulować natężenie światła w wykorzystywanych przez nas w budynku lampach. Natężenie może być zmieniane według upodobań użytkowników od zera do stu procent, co dzieje się poprzez zmianę napięcia wejściowego oświetlenia. Oprócz możliwości sterowania w taki sposób oświetleniem- czyli oprócz możliwości „ściemniania” jak sama nazwa produktu na to wskazuje- na takiej samej zasadzie można też sterować ogrzewaniem oraz klimatyzacją w budynku. Ściemniacze pozwalają po prostu na zmianę intensywności działania konkretnych urządzeń. Bardzo popularne w swoim zastosowaniu są chociażby ściemniacze schodowe, które wygaszają oświetlenie w momencie, kiedy nikt nie korzysta już w klatki schodowej. Wybór konkretnego modelu urządzenia musi być więc dostosowany do jego zastosowania.

 

W jaki sposób steruje się działaniem tych urządzeń?

 

Istnieje przynajmniej kilka możliwości, warto więc rozważyć  je wszystkie jeszcze przed zakupem konkretnego modelu urządzenia. Najprostszymi, chociaż za pewne nie najbardziej komfortowymi urządzeniami są ściemniacze z okablowaniem. Alternatywę stanowią urządzenia zdalne na podczerwień z odbiornikami, które umieszcza się bezpośrednio w ścianach. Zdalną kontrolę nad odbiornikami umożliwia także sterowanie radiowe- kolejna z możliwości. W końcu, ściemniacze mogą być jednym z elementów całego systemu inteligentnego domu. Tym samym ich działanie programuje się w specjalnej jednostce centralnej, z poziomu której programuje się także inne systemy w ramach inteligentnego domu. Ogromne znaczenie ma więc to, czy w mieszkaniu planujemy także inne usprawnienia i inne rodzaje automatyzacji, czy na daną chwilę planujemy instalację samych ściemniaczy.

https://www.elhl.pl/