Dom parterowy czy piętrowy?

Nie jest żadną tajemnicą, że budowa domu niesie w sobie ogromne koszta. W związku z tym bardzo często środki na taką inwestycję pozyskiwane są z kredytu. Najważniejsze pytanie, jakie musi sobie postawić osoba, która decyduje się na budowę swojego domu to te dotyczące charakteru takiego budynku. Z jednej strony może to być bowiem dom parterowy, z drugiej natomiast budynek piętrowy. Które rozwiązanie jest w związku z tym lepsze?

Dom parterowy

Jeśli weźmiemy pod uwagę domy parterowe mowa tutaj o budynkach, które przeznaczone są dla osób zainteresowanych budynkami, gdzie wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Przestrzeń jest w nich dość łatwo dostępna, co ma znacznie przede wszystkim w przypadku osób starszych, choć również wszystkich tych, którzy zmagają się ze wszelkimi objawami niepełnosprawności.

Poza tym takie domy parterowe dają też większe możliwości kształtowania się przestrzeni czy też łączenia się z ogrodem. Wówczas bezpośrednio na taras można wyjść z kuchni czy też głównej sypialni, choć takie tarasy są na ogół najczęściej usytuowane bezpośrednio przy salonie.

Domy takie mają jednak i swoje minusy. Mowa tu przede wszystkim o rozległej powierzchni. Jest to o tyle ważne, że do wzniesienia takiego budynku niezbędna jest też odpowiednia działka. To jednak nie wszystko, ponieważ taki dom będzie mieć również większy dach. To również dodatkowe koszta, a jak każdy dobrze wie dach to dość kosztowna inwestycja.

Dom z użytkowym poddaszem

Logiczne jest również to, że dom z poddaszem użytkowym ma znacznie mniejszą powierzchnię zabudowy, jeśli mielibyśmy ją porównać z domami parterowymi. Jest to o tyle korzystne, że daje na przykład więcej przestrzeni na ogród. To jednak nie wszystko, ponieważ takie domy potrzebują również znacznie mniejszej działki.

Kolejnym plusem jest tutaj to, że dość łatwo jest taki budynek podzielić na strefę dzienną i nocną. Ta pierwsza znajduje się na parterze i zalicza się do niej salon i kuchnię, które często są zresztą ze sobą połączone. Strefa nocna jest natomiast na poddaszu lub też piętrze. Układ pomieszczeń jest więc bardzo czytelny.

Minusem mogą być na przykład schody, które w przypadku osób niepełnosprawnych czy też starszych mogą być pewnym utrudnieniem.

Nie wolno zapomnieć też i o tym, że taki dom z poddaszem ma na ogół krótsze instalacje, które charakteryzują się prostym przebiegiem. Doskonałym przykładem jest tutaj kominek, który sprawia mniej problemów aniżeli w przypadku budynku piętrowego.

Co wybrać?

Wydaje się w związku z tym, że lepszym rozwiązaniem będą budynki piętrowe z użytkowym poddaszem. Wiele osób uważa, że takie budynki są też lepsze pod kątem wizualnym. Zresztą jedne i drugie domy najlepiej jest porównać w konkretnej pracowni, która zajmuje się ich projektowaniem. Doskonałym przykładem jest tutaj firma Domato, której pełna oferta znajduje się na stronie internetowej domato.pl. W jednym miejscu umieszczono tutaj mnóstwo różnych projektów, pośród których każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie.