Jak działa wywrotka?

Wywrotka, a dokładniej mówiąc samochód ciężarowy, pozwala na przewóz rzeczy, zazwyczaj piachu, żwiru czy innego kruszcu. Dzięki zamontowanemu kiprowi bardzo łatwo można rozładować to, cotransportowaliśmy. Jednak jak to się dzieje, że z taką łatwością “pozbywamy” się kilku ton ładunku?

Czym jest wywrotka?

Jest to rodzaj samochodu ciężarowego, w której skrzynia przechylana jest na bok lub do tyłu. W ramach pojazdów wyróżnia się: wywrotki tylnozsypowe, ciężkie, półciężkie, lekkie oraz ultralekkie. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest samoczynne rozładowanie materiałów płynnych, sypkich bądź kawałkowych. Wszystko dzięki specjalnemu układowi hydraulicznemu, zwanego mechanizmem wywrotu. W zależności od rodzaju, a dokładnie od rozmiaru samochodu i wywrotki, a co za tym idzie udźwigu, wykorzystywane są układy elektrohydrauliczne lub pneumatyczno- hydrauliczne. Jednak żeby to nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze przystawka odbioru mocy, która połączona jest z układem hydraulicznym. Dużą rolę odgrywa tu jeszcze sterownik kipra, który odpowiada za podnoszenie ciężaru, dzięki czemu ładunek może być usunięty.

Układ hydrauliczny

Pozornie wydawać by się mogło, że cały ten układ jest prosty jak prosta przystawka. Prosta bowiem jest zasada działania mechanizmów. Jednak budowa mechanizmu jest skomplikowana. Podstawą jest oczywiście przystawka odbioru mocy, bez której nie można by było przekazać odpowiedniej mocy na układ hydrauliczny wywrotki. Układ zbudowany jest w ten sposób, że przewody ciśnieniowe doprowadzone są do tzw. rozdzielacza, który z kolei pod wpływem ciśnienia, kieruje olej do zamontowanego w układzie siłownika hydraulicznego. Kwestia regulacji ciśnienia potrzebnego do podniesienia kipra jest rozwiązana dwojako. W niektórych pojazdach znajdują się dodatkowe przewody hydrauliczne, które pełnią rolę przewodów powrotnych i drugiego obwodu. W naczepach samowyładowczych stosuje się nieco inne rozwiązanie, mianowicie instaluje się tzw. ogranicznik ciśnienia. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się wywrotki, w których mechanizm wywrotu sterowany jest zdalnie, za pomocą pilota radiowego.