Jak palić w kominku?

Wielu osobom wydaje się, że do rozpalania w kominku wystarczą tylko zapałki i drewno. Nie do końca jest to prawda, ponieważ należy mieć też o tym pewną wiedzę. Chcąc nauczyć się efektywnie palić w kominku, trzeba poznać dwa podstawowe sposoby. Tak więc, jak palić w kominku, aby nie mieć z tym żadnego kłopotu?

Rodzaj drewna

W pierwszej kolejności trzeba odnieść się do rodzaju drewna, jakie można zastosować, paląc w kominku. Większość wkładów kominkowych, a w tym również i tych kominków, które dostępne są w firmie Jotul Częstochowa, przygotowane są do palenia w nich drewnem lub ewentualnie brykietem czy też peletem. Niemniej jednak ważne jest też to, jakiej takie paliwo jest wilgotności. Nadmiar wilgoci nie tylko będzie bowiem powodem utrudnionego rozpalania ognia, ale też osadzania się w przewodzie kominkowym zanieczyszczeń, które jest trudno usunąć. Oczywiście najtrudniej jest w takim kominku rozpalić. Jak zrobić to w miarę skutecznie?

Jak rozpalić w kominku?

Rozpalanie w kominku należy rozpocząć od otwarcia przepustnic. Skorzystać trzeba tutaj z drzewa rozpałkowego, a więc szczap o niewielkiej średnicy do maksymalnie czterech centymetrów. Oczywiście drewno takie musi być dobrze wysuszone i ustawione w stos. Wszystko po to, aby mogło pomiędzy nimi przepływać powietrze. Jasne jest, że drewna nie da się podpalić zapałką. Dlatego jako podpałki użyć należy łatwo palnego materiału, a więc na przykład tektury czy też papieru. Najlepiej sprawdza się tutaj jednak parafinowa czy alkoholowa rozpałka, która przeznaczona jest też do grilla. Zapałki zastąpić można natomiast gazową zapalarką.

Rozpalanie od dołu

Pierwszą metodą rozpalania w kominku jest rozpalanie od dołu. Polega ono na włożeniu rozpałki pod górną warstwę szczap i jej podpaleniu. Poczekać należy tutaj, aż płomień będzie wysoki, po czym zamknąć drzwiczki. Okazać się może, że spowoduje to zmniejszenie ciągu. Można sobie z tym w prosty sposób poradzić, co jakiś czas lekko je uchylając. Po kilku czy kilkunastu minutach kominek powinien się rozpalić na dobre. Wówczas można do niego dokładać kolejne porcje drewna, stawiając na polana o normalnej wielkości, a więc te o średnicy nawet kilkunastu centymetrów.

Rozpalanie od góry

Coraz popularniejszym sposobem palenia w kominkach jest rozpalanie od góry, które polega na ułożeniu na dnie paleniska dużych szczap drewna, a tych niewielkich na samej górze, między które wkłada się podpałkę. Po podpaleniu tak ułożonego drewna wystarczy zamknąć drzwiczki. Z racji tego, że na dole są tu ułożone grubsze szczapy, nie trzeba już dokładać kolejnych polan. Przynajmniej do czasu, aż zawartość takiego kominka się nie wypali. Palenie do góry to nie tylko prostsza obsługa kominka. Poza tym taki rodzaj palenia przekłada się też na czystszą szybę wkładu.

Jak więc widzimy, możliwości jest kilka. Oczywiście pierwsze podpalanie kominka może powodować trudności. Z czasem będzie jednak coraz lepiej i łatwiej, aż w końcu dojdziecie w tym do perfekcji i palenie w komiku będzie czynnością banalnie prostą.