Jak wybrać piec wolnostojący?

Wielu Polaków w swoich domach decyduje się dziś na kominek, co oczywiście nikogo w większym stopniu dziwić nie może. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że jest to element nie tylko dekoracyjny, choć większość właśnie tak je postrzega, ale również i niezwykle praktyczny. Jako kominki bardzo często traktowane są tak zwane kozy, które w zasadzie są wolnostojącymi piecami. Czym charakteryzuje się taki piec i jakie zalety niesie w sobie jego ustawienie w salonie?

Czym jest koza?

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy sobie dokładniej, czym są takie kozy. Otóż najprościej mówiąc, są to piece przypominające te klasyczne czy nawet kaflowe z jedną, ale zasadniczą różnicą. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z elementem przenośnym. Nie ma więc problemu z przeniesieniem takiej instalacji w inne miejsce lub też jej całkowitego usunięcia. Zauważmy jednak, że przeniesienie możliwe jest tylko wtedy, kiedy to dysponujemy większą liczbą przewodów kominowych. Ich sporym plusem jest fakt, że oddają ciepło całą swoją powierzchnią. Dzięki temu pomieszczenie, w którym się taki piec znajduje, szybko się nagrzewa. Czas kumulowania oddawania ciepła wydłużyć natomiast można w zależności od materiału, z jakiego taki piec został wykonany.

Najważniejsze parametry

Zanim zabierzemy się za wybór takiego pieca, a tych jest naprawdę mnóstwo, co możemy sprawdzić tutaj — piece Jotul modele 2018, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim ważna jest kwestia wylotu spalin z pieca. Średnica nie może być tu bowiem większa niż przekrój przewodu kominowego, który znajduje się w budynku.

Poza tym liczy się także moc cieplna. Specjaliści przyjmują, że 1 kW wystarcza na ogrzanie do dwunastu metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m, ale przy założeniu, że jest ono dobrze izolowane. Same piece, które dostępne są dziś na rynku, oferują natomiast moc cieplną w granicy 3 kW do 17 kW.

Na koniec odnieśmy się jeszcze do sprawności i czasu spalania, bo z identycznej ilości brykietu czy drewna można uzyskać różną ilość ciepła. To również jest ważne. Najlepsze są piece, które oferują sprawność spalania na poziomie minimum 70 proc.