Kuchnia w stylu greckim

Miłośnicy Grecji, którzy pragnęliby spędzać tam każde wakacje z pewnością będą podczas aranżacji własnej przestrzeni domowej rozważać także odwołanie się do tradycji i stylu aranżacji wnętrz rodem z półwyspu Peloponeskiego. Dziś prezentujemy propozycję urządzenia kuchni w stylu greckim.

Dominującymi kolorami w tym stylu będzie biel oraz kolor niebieski. W zasadzie to od właściciela mieszkania zależeć będzie, czy woli on jasny niebieski, kobaltowy, granatowy czy może morski kolor. Znaczenie będzie miało tu jego połączenie z bielą.

Kuchnię podzielono na dwie strefy jadalną oraz kuchenną. Granicę obu stref wyznacza wejście do kuchni, które w tym pomieszczeniu znajduje się dokładnie na środku jeden ze ścian, tak że dzieli kuchnię na dwie równe części. Od strony kuchennej znajduje się także niebieska wysepka z białym blatem, która formalnie stanowi zakończenie części kuchennej.

Na podłodze położono płytki z białego marmuru pochodzące z Włoch – płytki vallelunga, opcjonalnie może to być także kamienna posadzka. Ściany w części jadalnej pomalowane są na biało w części kuchennej są to białe płytki. Meble w części kuchennej mają kolor niebieski, natomiast blat kuchenny jest biały, podobnie jak wszystkie sprzęty AGD. Na część jadalną składają się biały, okrągły stół oraz biegnący wokół niego biały narożnik z oparciem w postaci niebieskich poduszek.

Wszystkie framugi okien oraz stolarka drzwiowa i okienna zostały pomalowane na niebiesko. Na parapecie okna ustawiona rośliny charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej znajdzie się tutaj bazylia, oregano czy rozmaryn.

Dekorację kuchni stanowią także ustawione w przezroczystej misi owoce cytrusowe. Natomiast na stole w części jadalnej ustawiono duży i bogaty bukiet pachnących ziół i kwiatów, wazon, w którym stoi bukiet przywodzi na myśl styl starożytnej ceramiki greckiej wykonanej z lapis-lazuli.

Taka niebiesko – biała aranżacja wnętrza, które przede wszystkim powinno być funkcjonalne, ale także pomyślane jako miejsce, w którym przyjmuje się wielu gości, to najlepszy sposób na stworzenie greckiego klimatu w polskich warunkach. Dzięki temu miłośnicy tego starożytnego kraju będą mogli zawsze czuć się jakby przez okrągły rok mieszkali w Grecji, nawet jeśli temperatury za oknem nie będą na to wskazywały. W zasadzie każdy pomysł niebiesko – białej aranżacji z odrobiną śródziemnomorskiego klimatu pozwoli na stworzenie aranżacji kuchni w stylu greckim, czyli idealnej dla wszystkich, którzy lubią wracać na półwysep Peloponeski i okoliczne wyspy nie tylko wspomnieniami.