Lampy wiszące – rodzaje i zastosowanie

Są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów lamp do domu. Są nie tylko stylowe, ale również niezwykle praktyczne jako główne źródło światła w danym pomieszczeniu. Mowa oczywiście o lampach wiszących, które przyozdabiają nasze domy, a także czynią je bardziej przytulnymi i “naszymi”. W niniejszym artykule przeczytacie o ich podstawowych rodzajach, a także o tym jak najlepiej je zastosować, by wpłynęły znacząco na codzienny komfort naszego domowego życia. 

 

Dlaczego lampy wiszące? 

 

Bo to zarazem estetyczne i funkcjonalne oświetlenie, jakie znajdzie zastosowanie w domach o różnej, często bardzo odmiennej stylistyce. Lampy wiszące dzielą się na wiele różnych rodzajów które sprawdzą się doskonale w różnorakich wnętrzach. Aby dobrze dobrać lampę wiszącą należy kierować się względami estetycznymi (dopasowanie do reszty wnętrza), oraz praktycznością danego modelu. Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniej lampy, jaka w pełni będzie odpowiadała naszym stylistycznym i pragmatycznym potrzebom, nie jest prostym zadaniem. Zanim się do niego zabierzemy warto zorientować się jakie rodzaje lamp tego typu dominują na naszym rynku. 

Nowoczesne i tradycyjne 

 

Dwa główne, przeciwstawne bieguny wyznaczające stylistykę lamp wiszących to nowoczesność i tradycja. Do tych pierwszych zaliczają się lampy wiszące z wbudowanymi LEDami, te o futurystycznych, nowoczesnych kształtach, lampy z abażurami wykonanymi w nowoczesnym stylu oraz industrialne i loftowe oświetlenie. Jak widzimy, jest to oświetlenie do wnętrz urządzonych w różnych stylach nowoczesności, gdyż ta – jak powszechnie wiadomo – niejedno ma imię. Jedne z nich lepiej sprawdzą się w minimalistycznych, skandynawski wnętrzach, a drugie we wnętrzach industrialny lub tych urządzonych w coraz popularniejszych – również w Polsce – loftach. 

 

Jeśli chodzi natomiast o lampy klasyczne to wśród nich dominują tradycyjne żyrandole, jak i również kryształowe, czy też ze świeczkami lub żyrandole-lampy. Ten rodzaj wiszących lamp świetnie nadaje się do wnętrz zaaranżowanych w eleganckim stylu. Rekomendowany jest dla osób jakie ponad wszystko cenią tradycję we wnętrzu. 

 

Są to oczywiście jedne z głównych tendencji rynkowych w zakresie nowoczesnego oświetlenia. Oprócz nich znajdziemy również wiele innych ciekawych typów lamp. Na szczególną uwagę zasługują te z abażurami na jakich wydrukowano różnego rodzaju grafiki ozdabiające wnętrze, a równocześnie stanowiące jego dominantę stylistyczną. 

 

Do jakiej przestrzeni? 

 

Wiszące oświetlenie najczęściej wybieramy do salonu, jadalni lub sypialni, rzadziej do takich wnętrz jak kuchnia, czy łazienka. W wymienionych wnętrzach stanowią one główne źródło światła. Często jednak jest ono niewystarczające. Aby “doświetlić” wnętrze warto dobrać inne lampy. Ważne by pasowały one stylistycznie do głównego źródła światła. W przypadku klasycznych wnętrz świetnie sprawdzą się stylowe i eleganckie kinkiety, natomiast do tych nowoczesnych – designerskie lampy stojące.