Materiały drewnopochodne – zastosowanie i charakterystyka

Drewno to materiał doskonale wszystkim znany. Jest on ceniony nie tylko w przemyśle meblarskim, ale też budowlano-remontowym, a wszystko to ze względu na jego niecodzienne właściwości. Niestety, proces produkcji materiałów drewnianych niesie ze sobą sporą ilość odpadu w postaci np. wiórów drzewnych. Dobrą wiadomością jest to, że odpad ten wykorzystywany jest do tworzenia produktów drewnopochodnych takich jak płyty wiórowe, płyty stolarskie czy sklejki. Płyty stolarskie, które powstają na skutek sklejenia ze sobą kilku warstw drewnianych odłamków, często porównywane są do sklejki, jednak nie mają one ze sobą za dużo wspólnego oprócz zbliżonej budowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat materiałów drewnopochodnych oraz ich zastosowania, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

 

Materiały drewnopochodne – rodzaje i właściwości

Obecnie na rynku możemy bez problemu zaopatrzyć się w produkty drewnopochodne. Najczęściej jednak, klienci decydują się na zakup materiałów, które perfekcyjnie sprawdzą się w przypadku prac budowlano-remontowych lub w pracach stolarskich. Rodzaje materiałów drewnopochodnych to:

  • płyty wiórowe – jak sama nazwa wskazuje, podczas procesu produkcyjnego wykorzystuje się odpad drzewny w postaci wiórów, które poddaje się odpowiednim procesom termicznym i nie tylko, są one dość elastycznym materiałem, który nie jest odpowiedni do pomieszczeń narażonych na wilgoć,
  • płyty stolarskie – najbardziej ceniony materiał drewnopochodny, który z upływem czasu zmuszony był ustąpić miejsca materiałom takim jak płyty wiórowe czy sklejka, są one lekkie i odporne na uszkodzenia czy odkształcenia na skutek obciążenia, najczęściej wykorzystywane są w przemyśle meblarskim,
  • sklejka – to materiał doskonale wszystkim znany, powstaje na skutek sklejenia nieokreślonej liczby płatów drewna, a jego trwałość i odporność na uszkodzenia zależna jest od ilości warstw wykorzystanych podczas procesu, sklejki dostępne są w kilku postaciach, w zależności od potrzeb klienta tj. możemy kupić sklejkę suchotrwałą, którą wykorzystany w pomieszczeniach zamkniętych, ciepłych lub sklejkę wodoodporną, której nie straszne działanie wody i zmienne warunki atmosferyczne.

Warto również zaopatrzyć się w materiały produkowane przez producentów z doświadczeniem na rynku np. materiały drewnopochodne oferowane przez firmę Paged Składy https://pagedsklady.pl/.