Materiały na meble

Meble mogą być wykonane z wielu różnorodnych materiałów, od tego z czego zostały wykonane zależy w dużej mierze ich kolor, cechy i funkcje jaką mają do spełnienia. Częstym zabiegiem jest także łączenie materiałów ze sobą. Na przykład – łóżko z samego drewna bez zastosowanego w nim materaca będzie twarde i trudno wyobrazić sobie sen na nim. Meble mają być nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne stąd różne materiały, z których wykonywane są meble:

 

  • drewno – obok marmuru i wikliny drewno jest jednym z najstarszych historycznie materiałów, z których wykonywane są meble. Już Starożytni produkowali meble drewniane. Jest to materiał niezwykle trwały i odporny na działanie czasu – dowodem są meble z okresu średniowiecza, które zachowały się do dziś. Drewno można kształtować, ozdabiać i malować na wiele różnych sposobów. Dlatego meble drewniane są jednym z najczęściej pojawiających się w naszych domach. Ciekawe i eleganckie meble drewniane na każdą okazję można znaleźć w – Polano Meble.
  • Płyta MDF – to tańsza alternatywa dla mebli z drewna. Jest to materiał drewnopochodny, do którego tworzenia wykorzystywany jest ścier drzewny. Zaletą takich mebli jest ich trwałość i odporność na wilgoć. Dają się też stosunkowo łatwo formować. Są jednak mniej wytrzymałe od litego drewna.
  • Metal – metal to materiał, z którego bardzo często wykonuje się stelaże mebli. Możemy spotkać metalowe krzesła, łóżka czy stoły. Wykorzystywany jest także w produkcji półek. Rzadziej spotkać można metalowe szafy, są one produkowane, ale najczęściej mają przede wszystkim chronić przed dostępem osób niepowołanych, są to między innymi szafy pancerne.
  • PCV – XX i XIX wiek to epoka polichlorku winylu, z którego produkowanych jest wiele przedmiotów w tym między innymi meble. Z PCV produkuje się meble ogrodowe – krzesła i stoły. Można także spotkać szafki i półki wykonane z PCV. Często są ono wykorzystywane w aranżacji łazienek oraz znajdują komercyjne zastosowania. PCV to tani materiał, zatem i meble z niego wykonane nie należą do najdroższych.