Modne klamki do drzwi wewnętrznych – na co się zdecydować?

Każdy z nas chyba chce, żeby jego wnętrze było modne, ciekawe i aby żyło się w nim po prostu przyjemnie. Aby tego dokonać, niezbędna jest dbałość o szczegóły. Takimi szczegółami z pewnością są klamki do drzwi wewnętrznych. Jeśli chcemy wyposażyć się w modne, pasujące do stylu wnętrza modele, to musimy zwrócić uwagę na zasady, jakie panują w różnych stylach.

Klamki do drzwi wewnętrznych – minimalistyczne czy tradycyjne?

Podstawowym podziałem, który oczywiście dotyczy nie tylko klamek, ale i całego wyposażenia wnętrz, jest podział na styl minimalistyczny i tradycyjny. Są to dwa skrajne, całkiem odmienne sposoby na aranżację wnętrz. Nic więc dziwnego, że minimalistyczne i tradycyjne klamki do drzwi wewnętrznych tak bardzo się od siebie różnią.

 

Minimalizm to prostota i powściągliwość. W tym stylu liczą się proste kształty, nawet jeśli nie są tak oczywiste, jak kwadrat, prostokąt czy koło to i tak charakteryzują się dużą prostotą, przejrzystością. Modne klamki do drzwi wewnętrznych w stylu minimalistycznym są pozbawione ozdobników. Ich szyld zazwyczaj jest kwadratowy, okrągły albo są go w ogóle pozbawione. Klamka do drzwi sama w sobie ma prosty kształt. Niezwykle modne są zwykłe, prostokątne uchwyty o matowym wykończeniu. Popularnością cieszą się także klamki walcowe, szczególnie te w kolorze czarnym. Minimalizm urzeka prostotą, która jest jego najmocniejszą stroną.

 

Całkowicie odmiennie sytuacja prezentuje się w przypadku stylu tradycyjnego. Tutaj klamki stanowią jedną z piękniejszych ozdób wnętrza, bardzo często przypominając wręcz antyki. Nie są one pozbawione żłobień i różnego rodzaju ozdobników. Ich kształt nie przypomina żadnej znanej figury geometrycznej. Jest finezyjny, w wielu miejscach zaokrąglony, posiada zawijasy. Najmodniejsze kolory tradycyjnych klamek do drzwi wewnętrznych to antyczne złoto i miedź. Bardzo często w tego typu wnętrzach stawiamy na mosiężne, ciężkie klamki do drzwi wewnętrznych. Dodają one uroku i elegancki całej aranżacji. Szyld zazwyczaj jest podłużny i stanowi istotną ozdobę drzwi.

 

Aranżacja w stylu skandynawskim – jaka klamka do drzwi?

Styl skandynawski bez wątpienia zaliczyć można bardziej do minimalistycznych niż tradycyjnych klimatów. Mimo to odznacza się on sporą przytulnością i ciepłem, które łatwo da się wyczuć w całym wnętrzu. Mimo że jest jasno i przejrzyście a liczba dodatków jest znacznie ograniczona, to w skandynawskim wnętrzu od samego wejścia czujemy się jak w domu. No właśnie – wejścia odgrywają kluczową rolę w tym stylu. Modna klamka do drzwi wewnętrznych w skandynawskich pomieszczeniach ma zapraszać do odwiedzenia kolejnego pokoju. Nic więc dziwnego, że sporą popularnością cieszą się tutaj klamki wykonane z jasnego drewna. Zazwyczaj jednak stanowi on dodatek, który jeszcze bardziej ociepla to przytulne wnętrze. Sam uchwyt modnych klamek do drzwi wewnętrznych w stylu skandynawskim jest często wykonany z metalu i ma kolor srebrny.

Klamki do drzwi wewnętrznych w stylu industrialnym

Styl loftowy i industrialny najłatwiej jest określić mianem minimalistycznego. Nie jest on bogaty w liczne dodatki i ozdobniki. Wszelkie dekoracje są utrzymane raczej w minimalistycznym stylu, a więc charakteryzują się prostotą. To, co jednak wyróżnia loft, to przede wszystkim fabryczny klimat. Obecność kolorów takich jak miedź, szarość, czerń, biel i złoto jest niezwykle istotna w tym stylu wnętrza. Jednocześnie jest ono raczej surowe. Dlatego klamki do drzwi w stylu industrialnym również powinny nawiązywać do fabrycznego klimatu. Będą one więc przede wszystkim matowe, kolorem przypominające takie tworzywa jak beton, cement czy cegłę. Kształt rączki i szyldu powinien być raczej kanciasty, surowy. To cały urok stylu loftowego.