Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?


Budowa domu to duże wyzwanie, które rzecz jasna wiąże się także z ogromnym nakładem finansowym. Warto w związku z tym nieco bliżej przyjrzeć się czynnikom, na które należy zwrócić uwagę przy takim wyborze. Co jest tutaj najważniejsze?

Warunki zabudowy

W pierwszej kolejności odnieśmy się tutaj do przepisów. Tak oto na pewno zapoznać się należy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego czy też warunkami zabudowy dla działki. Znaleźć można tam informacje, które przy wyborze projektu mogą okazać się bezcenne. Zauważyć bowiem trzeba, że przepisy mogą tutaj narzucać pewne ograniczenia związane z architekturą, kształtem czy usytuowaniem domu. Jeśli nie ma tam natomiast żadnych parametrów i nakazów, zastosować się trzeba do prawa budowlanego.

Rodzina

Najważniejsze jest oczywiście to, aby taki dom był uwzględniał model rodziny. Zupełnie inny dom będzie niezbędny nam do użytkowania, jeśli mamy tylko trzy czy czteroosobową rodzinę, aniżeli mieć w niej sześć czy siedem osób. Poza tym pamiętajmy, że osoby starsze mogą mieć trudności z pokonywaniem na przykład schodów i powinny mieć odrębne wejścia, które nie będą generować żadnych kłopotów. Jeśli natomiast mówimy o domu na miarę XXI wieku, to takie gotowe projekty domów nowoczesnych od pracowni Domato znajdziemy na stronie domato.pl. Wówczas dobrym wyborem będzie dom z użytkowym poddaszem, gdzie znajdzie się miejsce na strefę nocną.

Funkcjonalność

Pamiętajmy również o funkcjonalności takiego mieszkania. W praktyce oznacza to więc przede wszystkim to, że poza strefą dzienną oraz nocną znaleźć musi się tam kotłownia, spiżarnia, garderoba czy też pralnia. Sama powierzchnia mieszkania i rozkład pomieszczeń musi być taki, aby gwarantować wygodę domownikom.

W tym miejscu uwagę trzeba zwrócić także na koszty ogrzewania. Na pewno najłatwiej jest ogrzać zwartą bryłę zaprojektowaną na planie kwadratu czy prostokąta, którą wyposażono w dwuspadowy dach. Jeśli będzie on natomiast miał dużą liczbę załamań, to będą to zwykłe mostki cieplne, przez które uciekać będzie dużo energii.

Ważny jest także i garaż. Szczególnie dzisiaj, kiedy to samochód każdemu z nas jest niezbędny. Ten może być wolnostojący, choć wydaje się, że lepiej wyglądają tutaj garaże zlokalizowane w bryle domu.

Usytuowanie względem kierunków geograficznych

Na koniec odnieśmy się do lokalizacji takiego domu, a więc jego usytuowaniu względem kierunków geograficznych. Najczęściej użytkowane pomieszczenia, a więc salon czy jadalnia powinny być usytuowane od strony południowej. Wówczas będą one najbardziej oświetlone. Od północy i zachodu należy umieścić natomiast garaż, kuchnię czy też łazienkę. Sypialnie natomiast powinny znajdować się od strony wschodniej.