Najpopularniejsze projekty domów 2017

W architekturze nadal można w tym roku zauważyć trendy, które widoczne są już od kilku lat. Niezmiennie ogromnym powodzeniem cieszą się domy w nowoczesnym stylu, z dużymi oknami i przeszklonymi tarasami, z elementami metalowymi oraz nawiązaniem do betonowych elementów konstrukcyjnych budynków. W modzie w tym sezonie był szczególnie szary kolor elewacji. Nadal dużym uznaniem cieszą się proste bryły nawiązujące w przekroju do podstawowych figur geometrycznych.

Domy energooszczędne i pasywne

Coraz większym zainteresowaniem już od kilku lat cieszą się także domy energooszczędne, które już na etapie projektowania planowane są w taki sposób, aby spełniały funkcję energooszczędności. Coraz częściej architekci mają także zamówienia na domy pasywne, gdzie zużycie energii jest jeszcze mniejsze niż w przypadkach domów energooszczędnych, a koszty eksploatacyjne niższe, choć sama budowa domo bardziej kosztowna w porównaniu do wznoszenia domów energooszczędnych czy tradycyjnych.

Domy parterowe z zaadaptowanym poddaszem

Nadal do najczęściej wybieranych przez inwestorów projektów domów należą budynki jednorodzinne, parterowe, często bez podpiwniczenia z poddaszem zaadaptowanym do potrzeb użytkowych. Wielu inwestorów zwraca także uwagę na obecność garażu oraz obszernego tarasu z reguły za domem lub obok domu, jeśli układ działki sprzyja takiemu rozwiązaniu.

W Polsce nadal duże znaczenie podczas wyboru projektu domu ma kosztorys, a zatem koszty późniejszej realizacji, wielu inwestorów decyduje się zatem na rozwiązania tańsze i sprawdzone.