Pręty ciągnione – właściwości, zastosowanie

Pręty ciągnione to produkty, który mają szerokie zastosowanie. Są one niezbędne na każdym praktycznie placu budowy – stosuje się je np. do zbrojenia betonu, do budowania systemów ogrodzeniowych, a także do konstruowania maszyn przemysłowych.

Pręt ciągniony, czy też potocznie drut ciągniony jest niezmiernie ważnym elementem w konstrukcji każdego domu. W związku z tym muszą być wytrzymałe oraz odporne na korozję, lecz przede wszystkim charakteryzować się trwałością. Zanim więc zakupimy pręty ciągnione, powinniśmy zasięgnąć najważniejszych informacji na ich temat. Trzeba wybrać takie pręty ciągnione, które będą optymalne do naszego zastosowania.

Pręty ciągnione – istotne informacje, rodzaje

Pręty mogą być wykonane metodą walcowania, kucia albo odlewania ciągłego. Takie pręty walcowane, gdy usunie się zgorzelinę, mogą zostać poddane procesowi ciągnienia. Dostępnych jest kilka rodzajów prętów ciągnionych. Mogą one mieć np. różny przekrój. Pod tym względem wyróżnia się:

 

  • pręty ciągnione o przekroju okrągłym;
  • pręty ciągnione o przekroju kwadratowym;
  • pręty ciągnione o przekroju sześciokątnym.

Wybierać można też pomiędzy prętami, które wykonane są z różnych gatunków stali. Ponadto pręty ciągnione dostępne są w różnych rozmiarach – średnicach przekroju.

Na czym polega proces ciągnienia? Właściwości materiałów ciągnionych

Aby wiedzieć, czym są pręty ciągnione i dlaczego mają określone właściwości, warto się zapoznać, na czym polega proces ciągnienia. Ciągnienie, o którym mowa jest dosyć skomplikowanym procesem, który wykorzystuje się w metalurgii. Dzięki ciągnieniu materiał zwiększa swą długość kosztem średnicy. Niezmiernie istotny jest fakt, iż ciągnienie nie wiąże się z zaistnieniem jakichkolwiek zmian w strukturze materiału, a także pozwala w sprawny i ekonomiczny sposób na uzyskanie oczekiwanego kształtu obrabianego materiału.

Obrabiany materiał, dzięki ciągnieniu zwiększa swą wytrzymałość, lecz zmniejsza się jego elastyczność. To niezwykle precyzyjna metoda, którą wykorzystuje się w szczególności w przypadku, jeżeli metoda walcowania mogłaby nie przynieść oczekiwanych efektów.

Proces ciągnienia to obróbką polegająca na przeciągnięciu materiału, który się obrabia przez otwór ciągadła. Należy podkreślić, że taki otwór ma mniejszą średnicę niż średnica materiału przeciąganego przez niego. Dzięki temu można wydłużyć materiał, a przede wszystkim zmniejszyć jego średnicę. Cały ten proces daje możliwość uzyskania prostych prętów, osiągających dowolną średnicę. Pręty, które  wykonuje się metodą ciągnienia charakteryzują się gładką powierzchnią, która bardzo często jest błyszcząca.

Pręty ciągnione najwyższej jakości

Wybierając pręty dla siebie powinniśmy zawsze wybierać najlepsze rozwiązania i produkty najwyższej jakości – takie produkty dostępne są na Dumat.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą prętów ciągnionych, które spełnią nawet najwyższe wymagania i każdy znajdzie optymalne rozwiązanie dokładnie dla swoich potrzeb budowlanych.