Rodzaje płytek ceramicznych

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas w swoim mieszkaniu stawia na płytki ceramiczne, co oczywiście możemy zrozumieć. Warto jednak odnieść się do ich rodzajów, bo bardzo często nazywamy je ogólnie glazurą czy też terakotą. Przyjrzyjmy się więc im nieco bliżej.

Glazura i terakota

Jak już wspomnieliśmy glazura i terakota są tutaj najpopularniejszymi, na które decydują się Polacy, choć oczywiście nie tylko. Terakota to w zasadzie płytki podłogowe, które produkuje się z oczyszczonej i drobnoziarnistej gliny. Są one mocno spieczone i jeśli nie zostały pokryte szkliwem, mają kolor gliny. Zauważmy jednak, że glina ma wiele różnych odcieni, a więc nawet wtedy różnorodność jest dosyć duża.

Glazura to natomiast płytki ścienne. Ich powierzchnia pokryta jest szkliwem, a więc możliwe są bardzo różne wzory wykończenia, co najlepiej widać po ofercie sklepu Mirad. Szkliwo odporne jest na pęknięcia włosowate, ale na uderzenia już nie. Poza tym płytki takie są odporne na działanie środków chemicznych, a także zabrudzenie. Niestety nie należy ich stosować na zewnątrz.

Gres

Płytki gresowe, mimo że przypominają te wyrabiane z litego kamienia, to tak naprawdę są wytwarzane z prasowanej i wypalanej jednorazowo kamionki porcelanowej, do której dodaje się skalenie, piasek kwarcowy czy barwniki. Najpopularniejsze są płytki z gresu porcelanowego szkliwionego oraz gresu technicznego, a więc nieszkliwionego. Poza tym wyróżnić możemy jeszcze bardzo wytrzymały gres techniczny. Ten odporny jest nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale również ścieranie i zarysowanie oraz działanie środków chemicznych.

Klinkier

Na koniec zostawiliśmy sobie klinkier, który powstaje z mocno spieczonej naturalnej gliny, do której dodaje się barwniki na bazie tlenków, szamotu i flusu. Płytki takie mogą być szkliwione lub też nie. Najczęściej stosuje się je na zewnątrz.

Jak w związku z tym widzimy, możliwości jest naprawdę sporo, choć nic nie wskazuje na to, aby glazura i terakota miały stracić swoją popularność na rzecz innych płytek.