Rodzaje pokryć podłogowych

Budując czy aranżując swój dom, jego mieszkańcy staną prędzej czy później przed wyborem pokryć podłogowych do poszczególnych pomieszczeń. Jak się okazuje nie jest to zadanie łatwe, bowiem na rynku jest mnogość rodzajów takich pokryć. Powinny one zostać dostosowane do stylu w jakim mają być urządzone wnętrza oraz do rodzaju wnętrz, tak by były one jak najbardziej funkcjonalne.

Istnieje wiele rodzajów pokryć podłogowych, wśród nich należy wymienić między innymi:

Płytki podłogowe – obecnie istnieje ogromnie dużo rodzajów płytek podłogowych. Jedne wykonane są z granitu, inne marmuru a jeszcze inne z ceramiki. W zasadzie nie ma chyba koloru, w którym nie dałoby się znaleźć płytek podłogowych. Dostępne są produkty nie tylko w różnych barwach, ale także odcieniach i wzorach. Płytki mogą mieć także bardzo różne kształty i wymiary, od małych płytek mozaikowych po duże płyty podłogowe, na przykład – włoskie płytki viva 80×80. Zaletą płytek jest ich duża odporność zarówno na wysoką temperaturę, jak i wilgoć, dlatego są one często spotykane w kuchniach i łazienkach. Coraz częściej widuje się je także w salonach czy sypialnia – można bowiem zamontować pod nimi ogrzewanie podłogowe i wówczas podłoga niezależnie od pory roku może być ciepła. Zaletą płytek jest również łatwość w utrzymaniu czystości.

Parkiet – innym często spotykanym pokryciem podłogowym jest parkiet. Wykonany z drewna znacznie ociepla wygląd pomieszczeń, jest także stosunkowo trwały. Jego zaletom jest to, że może on służyć przez lata, jednak nie jest odporny na wilgoć (choć wyjątkiem są tutaj parkiety z egzotycznych gatunków drewna). Parkiet może być woskowany lub lakierowany, aby utrzymać go w dobrym stanie należy regularnie go pielęgnować, a w przypadku lakierowanego parkietu – cyklinować. Parkiety występują w kolorach drewna, kolor parkietu uzależniony jest od koloru drewna, z którego powstał.

Wykładzina – wykładzina dywanowa to tkanina, przy pomocy której można ocieplić pomieszczenie oraz wytłumić wszelkie odgłosy np. stąpania. Wykładzina jest stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, ale szybko się niszczy i stosunkowo często trzeba ją wymieniać. Jej wadą jest także utrzymanie jej w czystości wymaga bowiem odkurzania i prania. Wykładziny mogą występować w najróżniejszych kolorach i odcieniach, a także mogą mieć różne wzory i desenie.

Panele drewniane – panele drewniane wykonane są z kilku sklejonych razem warstw drewna. Są one tańsze niż parkiet, ale także mniej wytrzymałe. Panele podobnie jak wykładzinę po kilku latach użytkowania należy wymienić na nowe.