Sieci wysokiego napięcia

To dzięki tej sieci możliwa jest dystrybucja energii elektrycznej. Jej podróż rozpoczyna się w elektrowni, gdzie energia jest wytwarzana na dużą skalę. Następnie istnieje konieczność jej efektywnej dystrybucji pomiędzy poszczególnymi sieciami rozdzielczymi i punktami odbioru. Do wykonywania sieci elektrycznych wykorzystuje się specjalne materiały, głównie ze względu na fakt, że muszą one być dostosowane do transportowania energii o wysokim napięciu. Przede wszystkim mowa tutaj o izolatorach, których wielkość powinna być dostosowana do napięcia, jakie maksymalnie może zostać w danym punkcie osiągnięte.

 

Jakie kable można stosować do budowy takiej sieci?

 

Podstawą każdej sieci tego rodzaju jest oczywiście odpowiednie okablowanie- to ono tworzy sieć i umożliwia transport energii na duże odległości. Zastosowane kable muszą być zgodne z wytycznymi, jakie przygotuje zakład produkujący energię. Przede wszystkim ważna jest średnica ich przekroju, która może wynosić od 1,5 mm do 240 mm, a także odpowiednia ich izolacja. Wśród dostępnych kabli znajdziemy te o symbolu YHAKXS (jednożyłowe i trzyżyłowe) oraz kable ŚN produkowane z aluminium, które są stosowane do transportowania prądu, który charakteryzuje się średnim napięciem. Różne rodzaje kabli, które mają szerokie zastosowanie w energetyce produkuje przedsiębiorstwo Elkag. Przede wszystkim są to kable wysokiego napięcia, które stosuje się w Polsce powszechnie i które są zgodne z wszystkimi wymogami. Można też zamówić kable o szczególnych cechach charakterystycznych i parametrach.

 

Jak budowana jest sieć?

 

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że sieć o wysokim napięciu jest rozpinana na wysokich słupach, głównie ze względów bezpieczeństwa. Pojawia się wówczas kolejny problem, a mianowicie kwestia tego, że wysokie słupy podczas burz mogłyby ściągać uderzające w ziemię pioruny. Właśnie z tego względu każdy słup zawsze wyposażany jest w instalację odgromową, która działa jak klasyczny piorunochron. W praktyce jest  to po prostu specjalna linka, jaką standardowo prowadzi się nad przewodami fazowymi. Dodatkowo, w przewodzie mogą zostać umieszczone także światłowody komunikacyjne. Jak więc widać, cały system jest dobrze przemyślany pod kątem swojej funkcjonalności, ale i bezpieczeństwa transportowania energii o wysokim napięciu na duże odległości. Dzięki tej technologii i jak najbardziej profesjonalnej realizacji możemy cieszyć się dostępem do energii elektrycznej w naszych domach.