Silnik spalinowy i jego wykorzystanie w budownictwie

Jak działa silnik spalinowy?

Silniki spalinowe to urządzenia, w których zachodzi reakcja spalania paliwa, energia powstała w wyniku tej reakcji jest wykorzystywana do ogrzania sprężonego powietrza, które następnie trafia do cylindra, gdzie następuje proces odwrotny. Energia postała w wyniku rozprężania powietrza jest większa niż ta potrzeba do jego sprzężenia, w efekcie jest ona wykorzystywana zarówno do sprężenia kolejnej „dawki” powietrza, jak i do napędzania tłoków. Za pośrednictwem tłoków energia zamieniana jest w pracę mechaniczną.

Jakie są rodzaje paliw do silników spalinowych?

Obecnie silniki spalinowe są napędzane jednym z trzech rodzajów paliwa. W stanie ciekłym występują olej napędowy do silników typu diesel oraz benzyna, która napędza silniki o zapłonie iskrowym. Trzeci rodzaj paliwa do tego typu silników ma postać gazową, jest to tak zwany gazol, czyli mieszanka propanu i butanu. Międzynarodowy skóry określający trzeci rodzaj paliwa to LPG.

Kiedy powstał silnik spalinowy?

Silnik spalinowy został po raz pierwszy skonstruowany w XIX w., a konkretnie w 1860 r. Nie ma o jednego ojca, ale kilku. Pierwszym który wpadł na pomysł silnika był Philippe Lebon jednak nie umiał on znaleźć zastosowania praktycznego dla swojej idei, więc pozostała ona jedynie pomysłem. Pomysłem, dla którego zastosowanie znalazł Jean-Joseph Étienne Lenoir, który nie tylko zbudował pierwszy silnik spalinowe, ale także użył go do napędzenia pojazdu (wówczas był to stary wóz konny) i uzyskał na niego patent.

 

Gdzie znajduje wykorzystanie silnik spalinowy?

Obecnie silniki spalinowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia i działalności człowieka. Wystarczy wspomnieć tutaj o używaniu silników do napędzania różnorodnych pojazdów, począwszy od jednośladów, przez samochody i samoloty, aż po silniki rakietowe. Innym przykładem zastosowania silników spalinowych są różnego rodzaju maszyny ogrodnicze i rolnicze. Zastosowanie w nich silników spalinowych przyniosło znaczne ułatwienie w wykonywaniu wielu prac, wiele z nich także przyśpieszyło. O maszynach, w których wykorzystuje się silniki spalinowe można pisano między innymi na – lifanpower.pl/12-silniki-spalinowe.

Jeśli nie silnik spalinowy, to co?

Obecnie siniki spalinowe nie są jedynymi wykorzystywanymi do napędzania pojazdów czy maszyn. Obok nich funkcjonują i cieszą się coraz większa popularnością silniki elektryczne. Są one bardziej ekologiczne, jednak w wielu aspektach nadal ustępują silnikom spalinowym.