Sposoby na ogrzewanie mieszkania

Budując czy remontując dom, niekiedy konieczna staje się wymiana ogrzewania pojawia się wówczas pytanie – czym ogrzewać swoje pielesze. Na rynku jest wiele mniej i bardziej ekologicznych sposobów, aby zapewnić sobie przyjemne warunki bytowania. Oto przegląd bardziej tradycyjnych i innowacyjnych metod.

 

  1. Piec węglowy – jedna z najbardziej tradycyjnych metod dostępnych na rynku. Takie piece, jak sama nazwa wskazuje opalane są węglem. To nie najtańsze, ale też niezbyt drogie rozwiązanie. Jedną z jego największych wad jest emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Z tego względu, w niektórych miastach iż używanie jest zabronione.
  2. Piece gazowe – w tego typu kotłach proces spalania zakłada wykorzystanie paliwa jakim jest gaz. Cena opalania tymi urządzeniami, to de facto aktualna cena gazu. Piece takie są bardziej przyjazne dla środowiska niż węglowe, nadal jednak jest to rozwiązanie emitujące do otoczenia zanieczyszczenia.
  3. Piece opalane drewnem – to kolejny sposób na ogrzanie domu. Choć drewno może kojarzyć się z ekologią, to jednak jego spalanie w piecu także wiąże się z emisją zanieczyszczeń. Drewno jest też mniej energetyczne niż węgiel, dlatego potrzeba więcej drewna niż węgla, aby ogrzać dom.
  4. Panele grzewcze na podczerwień – to innowacyjne rozwiązanie oferowane między innymi przez firmę Termoplaza. Panele do działania wykorzystują energię elektryczną. Jednak aby ogrzać mieszkanie muszą być włączone jedynie 5 – 7 godzin dziennie. Montuje się je podobnie jak tradycyjne grzejniki w okolicach okien. Panele emitują przyjemne podczerwone ciepło, co może przywodzić na myśl tradycyjne piece kaflowe. Rozwiązanie, które proponuje Termoplaza jest jednak rozwiązaniem o wiele oszczędniejszym i przyjaznym środowisku.
  5. Kolektory słoneczne – to w zasadzie nie jest system ogrzewania, a jedynie wspomaganie dla innych sposobów dostarczania ciepła do budynku. Panele słoneczne mogą w sprzyjających okolicznościach pokryć do 50% zapotrzebowania budynku na ciepło. Jednak w polskich warunkach należy przyjąć, że będzie to raczej 20 – 30%. Ich zaletą jest to, że energia słoneczna jest darmowa, a kolektory mogą jednocześnie służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.