Uchwyt do telewizora czy półka? Gdzie umieścić telewizor?

Telewizor razem z innymi urządzeniami domowej rozrywki często stanowi punkt odniesienia dla tego jak urządzamy nasz salon. Doradzamy gdzie w domu powiesić telewizor.

Wygoda przede wszystkim

Telewizor powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku. Należy zatem wziąć pod uwagę to, skąd i w jakiej pozycji będziemy oglądać filmy w naszym domowym kinie. Patrzenie w górę podczas oglądania nie jest ani wygodne ani zdrowe, zwłaszcza w wypadku długich filmowych seansów. Przyjmuje się, że optymalna wysokość to półtora metra nad podłogą. Rozważ czy w Twoim pokoju będzie on punktem centralnym. Być może znajduje się tam okno z pięknym widokiem lub kominek… Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie telewizora na sąsiadującej ścianie (nigdy przeciwległej), aby cieszyć się najlepszym komfortem oglądania.

Oprócz tego znaczenie ma odległość od telewizora w zależności od jego rozdzielczości. Siedząc za daleko nie będziemy dostrzegać więcej detali. Co więcej, siedząc bliżej telewizora, którego ekran zajmuje większość naszego pola widzenia, możemy ulec wrażeniu „wejścia” w świat po jego drugiej stronie.

Oświetlenie pokoju może mieć niebagatelny wpływ na komfort oglądania. Nie zawsze możemy zgasić światło lub zasłonić okna. Warto zatem umieścić ekran w takim miejscu, w którym telewizor nie będzie odbijał źródeł światła. Przykładowym rozwiązaniem jest zainstalowanie oświetlenia za telewizorem lub zainwestowanie w takie, którego natężeniem będziemy mogli sterować.

Czego oczy nie widzą…

Telewizor ma służyć domownikom, ale często rozprasza i odwraca uwagę od wymagających skupienia spraw. Dlaczego zatem nie pozbyć się tego problemu i… schować telewizor? Możesz umieścić go w szafce z otworami z tyłu. To również bardzo eleganckie rozwiązanie na schowanie wszelkiego okablowania, do którego podłączamy telewizor. Jednocześnie to dodatkowe zabezpieczenie drogiego sprzętu np. podczas zabawy z dziećmi lub przed naszymi czworonogami.

Uchwyty do telewizorów

Jeżeli zamierzasz umieścić telewizor bezpośrednio na ścianie, polecam wybór takiego uchwytu, który pozwoli ci na manipulowanie kątem i nachyleniem ekranu. Oglądanie na wprost od twoich oczu jest ważne zwłaszcza w wypadku tych telewizorów, które ogląda się gorzej patrząc na nie pod kątem.

Szeroki wybór uchwytów do telewizorów jest w sklepie Ihaa pod tym adresem: ihaa.pl/uchwyty_do_telewizorow/. W ofercie znajduje się większość dostępnych w Polsce egzemplarzy, dlatego z pewnością znajdziesz dla siebie taki, który spełni twoje oczekiwania.

Nie popełnij tych błędów

Projektanci odradzają umieszczanie telewizora tuż nad kominkiem z dwóch powodów. Po pierwsze jest to nieestetyczne. Kominek ma być miejscem odpoczynku dla naszych oczu. Nie będzie spełniał swojej roli, jeżeli w jego bliskim sąsiedztwie umieścimy telewizor. Po drugie, jest to niepraktyczne rozwiązanie – telewizor znajdzie się za wysoko dla naszego wzroku i za blisko dodatkowego źródła ciepła. W ogóle nie powinniśmy umieszczać telewizora ani za wysoko ani za daleko od miejsca z którego będziemy oglądać ulubione filmy i seriale. Projektując nasze kino domowe najlepiej oprzeć się na przykładzie prawdziwego multipleksu gdzie wielkość ekranu, odległości i inne proporcje są takie, abyśmy oglądając czuli się jak najbardziej komfortowo.