Wentylacja garażu i domu jednorodzinnego a odzysk ciepła

Wentylacja to jeden z ważniejszych aspektów technicznych w domu jednorodzinnym. Wynika to z tego, że to ona tworzy mikroklimat domowy. Najnowsze technologie pozwalają na monitorowanie na bieżąco wilgoci i innych parametrów, dzięki czemu komputer sterujący może nadzorować pracę układu. Jednak nie wszędzie takie rozwiązania są dostępne i jeszcze mniej ludzi na nie stać. Wentylowania nie można jednak bagatelizować – może nie jest to coś, co w domu można podziwiać, ale oszczędność nie wchodzi w grę. Ważny jest także często występujący garaż – wolnostojący czy w bryle budynku – on także wymaga odpowiedniej dawki świeżego powietrza i odprowadzania zużytego. Jak więc wentylować dom i nie zbankrutować? Co z garażem i ile kosztuje instalacja?

 

Wentylacja garażu

Garaż garażowi nierówny. Zwłaszcza jeśli mówimy o budynkach wolnostojących. Jeśli nasze miejsce postojowe znajduje się w osobnym pomieszczeniu w domu, to musimy się liczyć ze sporymi wydatkami na przewody wentylacyjne i wysokiej mocy wentylator. Dobrze sprawdzi się tutaj fotokomórka, dzięki której wentylacja mechaniczna będzie pracować tylko wtedy, kiedy ktoś np. wjedzie do środka. Co więcej, może się zdarzyć, że spaliny będą „uciekać” do pomieszczeń mieszkalnych. Jest to bardzo groźne zjawisko i najlepiej zrobić domową śluzę – podwójne drzwi w odstępie 2-3 metrów. Takie rozwiązanie jest najskuteczniejsze.

Jak wentylować garaż?

Garaż w bryle budynku to dużo bardziej skomplikowany przypadek niż jego wolnostojący odpowiednik. Nie ma tutaj potrzeby wentylowania bardzo instensywnie i szybko. Dlatego też podstawą jest wykonanie dwóch otworów na kratki wentylacyjne. Ich wymiary zależą stricte od rozmiarów pomieszczenia. Jedno się nie zmienia, muszą być jak najdalej od siebie – jeden z nich blisko sufitu (wywiew), a drugi przy podłodze (nawiew zimnego powietrza). W ten sposób utrzymamy odpowiednią cyrkulację. Jeśli zależy nam na wartkim pozbyciu się szkodliwych spalin (lub po prostu lubimy siedzieć w garażu), to można kupić wentylatory łazienkowe, które proces przyśpieszą.

 

Wentylacja tradycyjna i mechaniczna

Wentylacja jest stosowana od dawien dawna, jednak jej koncept nigdy się nie zmieniał. Grawitacyjne odprowadzanie powietrza i nawiewanie jedynie usprawniono. Jednak w przypadku zwłaszcza nowych domów robi to ogromną różnicę. Większość strat ciepła w domach energetycznych (i dobrze zaizolowanych) to właśnie tzw. Straty na wentylacji. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie nowoczesnych przewodów i wentylatorów razem z rekuperatorem. Rekuperator odbiera ciepło z powietrza zużytego (wydalanego), ograniczając straty. Co więcej, całość procesu wymiany powietrza jest monitorowany przez komputer. Wszystko jest zoptymalizowane w taki sposób, żeby każde pomieszczenie miało dobrej jakości powietrze. System zamontowanych czujników zapewnia komfortowe warunki bytowe. Jedyną przeszkodą dla powszechnego stosowania wentylacji mechanicznej jest jej cena i odpowiednie parametry termiczne budynku. Stare, nawet ocieplone domy mają dużo gorsze parametry i nie zawsze taki system się opłaca.