Wynajmujemy biuro po raz pierwszy

Nosząc się z myślą o tym, aby wynająć biuro, często zastanawiamy się, czy aby na pewno jest to dobra decyzja i czy koszty z tym związane nagle nas nie przerosną. Taka obawa jest czymś całkowicie naturalnym, zwłaszcza jeśli do tej pory jeszcze nie wynajmowaliśmy takiego lokalu.

A jednak, jeśli bierzemy to pod uwagę to najprawdopodobniej taka przestrzeń jest nam potrzebna i może nam być trudno się bez niej obyć już w najbliższej przyszłości. Z jednej strony, możemy potrzebować miejsca do magazynowania przedmiotów i maszyn, czyli tych rzeczy, które bezpośrednio są związane z naszą działalnością. Z drugiej- być może chcielibyśmy móc zapraszać naszych partnerów biznesowych do reprezentatywnego lokalu z klasą, trzecim powodem wynajmu takiego biura jest chociażby to, że być może będziemy chcieli zatrudnić personel. Wszystko to zwiastuje jedno- czas zabrać się za poszukiwania, a najlepiej zacząć od najbardziej preferowanej dzielnicy.

 

Szukamy odpowiedniego miejsca

 

Poszukiwania interesujących lokali do wynajęcia można rozpocząć w internecie, można też przeglądać gazety lub też będąc gdzieś a mieście rozejrzeć się, czy w interesującej nas okolicy nie ma akurat informacji o tym, że dany lokal jest wolny i że można go wynająć. W przypadku wielu zabytkowych miejsc z bogatą historią, będziemy musieli zdecydować, w jakim budownictwie chcielibyśmy wynająć lokal. Wynajem biur w Krakowie to możliwość wynajmowania lokalu, który będzie znajdować się w zabytkowym budynku o sporym znaczeniu historycznym. Jak łatwo sobie wyobrazić, budynek tego rodzaju będzie utrzymany w stylu klasycznym. Jednakże, prężnie rozwijające się miasta mają też do zaoferowania wiele nowoczesnych, dopiero co wzniesionych budynków o minimalistycznej formie, ze wszystkimi możliwymi udogodnieniami. Musimy się jednak liczyć z tym, że takie biurowce nie zawsze będą zlokalizowane w centrum miasta, a za nowoczesność, komfort i miejsca parkingowe będziemy musieli zapłacić odrobinę gorszą lokalizacją.

 

Czy zawsze trzeba iść na kompromis?

 

Oczywiście- nie zawsze. Możemy znaleźć lokal ze wszystkimi udogodnieniami, w samym centrum miasta, z miejscami parkingowymi, dużym metrażem i doskonałym wyposażeniem. Jednakże- jak łatwo sobie wyobrazić, wynajem takiego lokalu może nas kosztować sporo. Jeśli więc nie będziemy skłonni do kompromisów, cena może być wysoka. Jeśli jednak wyłuskamy te cechy takiego lokalu, które są dla nas bardzo ważne i takie, które mają mniejsze znaczenie- możemy znaleźć lokal, który będzie nam odpowiadał, a jednocześnie cena jego wynajmu będzie przystępna. Taka strategia w szczególności sprawdza się w przypadku tych przedsiębiorców, którzy jeszcze nie czują się zbyt stabilnie na rynku i nie chcą podpisywać długich i wiążących umów na bardzo kosztowny wynajem lokalu. Czasem lepiej przyjąć strategię małych kroczków i zdecydować się na kolejną zmianę lokalu w momencie, kiedy sytuacja będzie stabilna, a i firma rozrośnie się tak, że potrzebny będzie dodatkowy metraż.