Zamykamy stan surowy

Budując dom, nie mamy możliwości robić tego przez cały rok. Zwyczajnie nie pozwala nam na to nasz klimat. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć dom przed zimą. Co istotne mniej ważne jest tutaj to, czy jest to stan surowy zamknięty, czy może otwarty. Na każdym etapie dom przed niskimi temperaturami musi być zabezpieczony. Jak tego dokonać, aby nie narażać się na straty?

Stan surowy otwarty

Zabezpieczając dom w stanie surowym otwartym, musimy zabić wszystkie otwory okienne i drzwiowe. Nie muszą to być jednak izolacje dość szczelne. Wystarczy na okna i drzwi z zewnątrz nabić jakieś deski czy płyty. Ponadto można do tego wykorzystać również folię. Ważne jest też przykrycie budynku dachem, choć jeśli jego konstrukcja jeszcze nie została wykonana na stropie, wykonać musimy pełne odeskowanie przekryte papą.

Stan surowy zamknięty

Zabezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym polega na wstawieniu drzwi i okien, a także wymurowaniu ścian działowych. Oczywiście dom w takim stanie można już wykańczać wewnątrz, ale tylko wtedy, kiedy zapewnimy mu ogrzewanie, a także przynajmniej prowizoryczne oświetlenie.